Ekşi Şeyler -

4 gün önce

Farkına Varıp Yönetebildiğinizde Daha Mutlu Olmanızı Sağlayacak Bir Kavram: Otomatik Düşünce

Farkında olmasak da gündelik hayattaki çoğu durumda beynimiz otomatik olarak bir şey düşünüyor. Bu otomatik düşünceler de otoritelere göre depresyonun ve mutsuzluğun en temel sebeplerinden biri. Ancak bu negatif gibi görünen durumu pozitife çevirmek de sizin elinizde.

otomatik düşünce, bilişsel terapinin merkezinde yatar. durumlar karşısında otomatik düşünceler oluşur, ancak bunların çoğunlukla farkında olunmaz. bilişsel terapi, otomatik düşüncelere dair farkındalığın artırılmasını ve bunların test edilmesini esas alır. bu yolla, varsayımlara, kurallara ve temel inançlara da ulaşılması ve bunların fonksiyonel olmayanlarının değiştirilmesi hedeflenir.

temel soru "aklımdan ne geçiyor?"dur.

örneğin, yolda bir arkadaşınızı görüyorsunuz, yanınızdan geçip gidiyor. tam o anda aklınızdan ne geçiyor?

- beni görmedi.

- beni görmezden geldi.

duygunuz ve tepkiniz otomatik düşüncenize göre ortaya çıkacaktır. bir durumda tek bir otomatik düşünce de olmayabilir. bunlara duygular da eşlik eder ve süreç içinde otomatik düşüncelere ek olarak o anda hissedilen duygu da belirlenerek bunların gerçeklikleri test edilir, zira bir duygu ya da düşünceyi ortaya çıkaran asla bir durum değil, bu duruma dair kişinin algısıdır.

süper olaydır; üstünde çalışıp, fark ettikçe kendini hayatına ve beynine sonunda tam olarak hakim olmuş gibi hissetmek mümkündür.

KAYNAĞI GÖR
Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması Bundle’ı indirin, hiçbir gelişmeyi kaçırmayın!
BUNDLE'I İNDİR