Onedio IQ -

10 gün önce

Elon Musk'ın Tüm İnsanlığı Ay'a Taşısa Bile Neden 'Yeni Steve Jobs' Olamayacağını Biliyor musunuz?

Geçen hafta yaşamını yitirişinin 7. yılıydı, teknolojide oyunun kurallarını değiştiren Steve Jobs'ın. Hepimiz onun Apple'ın imajını yaratan, büyüten ve bugünkü noktaya getiren kişi olduğunu biliyoruz. Hem önemli hamleleri yapmaktaki kabiliyeti hem de vizyonuyla kendinden sonra tüm girişimcileri etkiledi ama onun varisi olarak sayabileceğimiz tek kişi şimdilik Elon Musk.

Ama Musk onun varisi olmaktan çok uzakta. Sebebini de anlatalım.

Jobs 42 yaşında Apple'a enerjisini ve azmini depolayıp döndüğünde artık değişim zamanı gelmişti.

Ekibini yeniden şekillendirdi ve milyonların satın alabilmek için günlerce sıra bekleyeceği ürünler üretecek formülleri hep birlikte oluşturmaya başladılar.

Elon Musk, Steve Jobs'ın teknolojide oyunu değiştirmek için Apple 'a yeni adımını attığından 5 yıl daha olgun, 47 yaşında.

Bu olgunluğun sadece bedensel olup olmadığı ayrı bir soru.

Elon Musk her ne kadar Steve Jobs kadar saygın olmasa da bir çetele tutulduğunda ondan daha büyük işler yaptı.

Uzaya roketler yollaması bir yana bu roketleri ziyansız şekilde geri getirmeyi başardı ki bunu NASA yıllardır gerçekleştirememişti. Her uzay macerasında milyonlarca doların çöpe atılmasını önlüyordu bu basit yöntemle.

Ve tabii, Tesla'ya hayat verdi.

Onlarca otomotiv devi elektrikli otomobiller üretmek için çaba gösterse de tüm gücünü bu işe ayıran tek marka Tesla oldu ve neredeyse en gelişmiş elektrikli otomobiller üretildi.

Tesla, gelecekte otomobillerin evrimiyle ilgili bir çalışma yapıldığında mihenk taşlarından biri olacak. Bu başarının tüm kredisini otomobillerin teknolojisine vermek hayli yanlış olur, bunu Tesla'nın yıldızını Elon Musk parlatmıştı.

Her ne kadar Steve Jobs'ın ortaya çıkardıklarından daha üstün işler başarsa da Jobs büyümüştü, Musk asla büyümedi.

Musk'ın halen 'fırlama' olduğu bir kişisel kanaat ürünü değil, bolca ses getiren kanıt var.

Örneğin, büyümüş, olgun bir yönetici geçtiğimiz günlerde Musk'ın attığı tweette olduğu gibi hisselerini açığa alanlara savaş açmaz. Hatta açığa alma işlemlerinden kazanç sağlayanlara yaptırım uygulanmasını bile savunmuştu kendisi.

Agresiflik onun ruhunda var.

Olgun bir yönetici şirketinde çalışan üst düzey yöneticilerin bir bir görevlerini bırakmasına sebep olmaz.

Elon Musk'ın yönetiminde bu sıkça yaşanıyor. Sadece bu yıl üretim mühendisliği, insan kaynakları, hesap birimi dahil olmak üzere birçok birimin yöneticisi şirketten istifa etti.

Tutamayacağı sözleri, gerçekleştiremeyeceği vaatleri sunmak da olgun bir yöneticiden beklenmez.

Musk ara sıra bu tip heyecanlara kapılıyor, örneğin 2010 yılında duyurduğu Tesla Model S bundan birkaç yıl sonra piyasaya sürülmüş, uzun bir süre ha geliyor ha gelecek diye beklentileri tepede tutmuştu.

Gününün yarısını Twitter'da geçirmesinden de bahsedebiliriz...

Ya da onu bekleyen ve gecikmesine ramak kalan sorumlu olduğu işleri bir kenara bırakıp Tayland'da mağarada mahsur kalan insanlara yardım için oyuna dahil olmaz. En azından sorumluluklarını tamamlayana dek.

Daha da önemlisi kendi önerisi ciddiye alınmadığında hiddetlenip insanlara ' pedofil ' yaftası vurmaz.

Musk gibi...

🤔

Ve olgun, kendinin farkında olan bir yönetici bir otomobil firmasının üst yönetim kadrosunu sektörden neredeyse hiç anlamayan kişilerden oluşturmaz.

Tesla 'da Musk dışındaki 9 direktörün 7'si Elon Musk'la yakın ilişkide olan kişiler. Hatta kardeşi de bu kadroda yer almıştı. Musk gayet açıktan yapıyor kayırmalarını.

Anlaşılan Musk'ın Jobs'tan öğreneceği çok şey var.

Yönetim kabiliyetlerini, ekibini iyileştirmek, hissedarlarını baltalayacak açıklamalar yapmamak ve hepsinden önemlisi böyle 'heyecanlı' olmamak gibi. Tüm bunlar bir yana, imajını zedeleyen bu detaylar üzerine çalışıp biraz daha büyüdüğünde o da silinmez bir imza bırakacak.

Bir de, artık Twitter'ı bırakması şart tabii.

Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması Bundle’ı indirin, hiçbir gelişmeyi kaçırmayın!
BUNDLE'I İNDİR