Ekşi Şeyler -

4 gün önce

Mermiyi Ortadan İkiye Ayırabilecek Kadar Keskin ve Dayanıklı Japon Kılıcı: Katana

10. yüzyılda Japonya’da, Japon savaşçıların feodallere karşı hizmetleri sonucunda ortaya çıkarılmış bir kılıç olan Katana, o günden bu güne dünyanın en keskin kılıcı olma özelliğini koruyor. Japon kültürünün en önemli parçalarından biri olan Katana'ya biraz yakından bakıyoruz.

samuraylık müessesinin aktif olduğu dönemlerde sadece daimyo yani derebeyi tarafından izin verilen kişiler bu kılıçları taşıyabilirdi. katana ve kısa kılıç wakizashi'nin taşınması ise önemli bir kişi olmanın simgesi idi.

katana'yı diğer kılıçlardan farklı kılan hem yapımı hem de kullanım şeklidir. 1000 yıl öncesine dayanan bir sanatın ürünüdür. bu kılıç üç farklı karbon oranındaki çelikten yapılır ve aerodinamik bir kesidi vardır. yanlar orta derece karbonlu çelikten yapılırken iç kısım en düşük karbon oranlı çelikten yapılır. keskin olan kısım ve üç kısmı en yüksek karbon oranı olan çelikten yapılır. kılıca şu verildiğinde eğim almasının sebebi de budur.


katana çok sert bir kılıçtır. uzun dövüşlere dayanması için değil, tek bir darbede kesin ölüm getirmesi için yapılmıştır. katana üzerinde diğer kılıçlar gibi kan oluğu yoktur, çünkü sadece biçme kılıcıdır. saplama hamlesi kullanılmaz. katana'nın sadece bıçak kısmını yapmakla iş bitmez. her parçası ayrı bir işçiliktir, sapı (tsuka), kını, koruması (tsuba) için ayrı ter dökülür.

katana bilenmesi de ayrı bir sanattır. bu kılıç hem cilalanır hem bileylenir. ve bu işi kılıcı yapan usta değil, farklı ustalar yapar.

KAYNAĞI GÖR
Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması Bundle’ı indirin, hiçbir gelişmeyi kaçırmayın!
BUNDLE'I İNDİR